Přelomová operace nazvaná ředitelem nemocnice jako operace mandlí

Dne 5.10. uskutečnili lékaři ORL oddělení Masarykovy nemocnice KZ, a.s. první supraglotickou parciální laryngektomii pro zhoubné nádorové onemocnění hrtanu pomocí robota da Vinci. Jedná se o historicky první operaci tohoto typu pomocí robota v ORL oboru v ČR a jednu z prvních, která byla provedena v celé Evropě. Výhoda spočívá v endoskopickém přístupu bez nustnosti zevního invazivního přístupu, při kterém je nutné rozřezat kůži krku a skelet hrtanu (celý článek zde).

V rozhovoru v Českém rozhlasu 12. listopadu se však Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole vyjádřil že:

„Dokonce znám nemocnici, radši nebudu jmenovat, kde mají roboty dva a nepletuli si …  tam dokonce, jestli je to pravda, jsem slyšel, že toho robota používají k operaci mandlí, které, jestli to je pravda, tak tomu říkám úplně ukázkové plýtvání finančními prostředky, takže když si to potom takhle rozeberete, že vznikají onkologická centra v místech, kde jsou opravdu malá, malá města a taky radši nebudu jmenovat, tak pak zjistíte, že to úplně všechno v pořádku opravdu není.“ (celý rozhovor zde)

K takovýmto paradoxům v naší zemi dochází neustále a  bohužel na ně doplácí následně ti, kteří odbornou pomoc nejvíce potřebují – pacienti.

Necháváme zde prostor pro Vaše názory a příspěvky a budeme se těšit na diskuzi, ať již k výše uvedenému, nebo pokud sami máte obdobnou zkušenost, podělte se o ni s námi.

Poslat komentář

Přihlašte se pro přidání komentáře.